top of page

OSZUSTWA W TRANSPORCIE

Oszustwo. Co to takiego? Jaki ma wpływ na bezpieczeństwo transportu?

 

 

 

 

 

 

Przestępstwo oszustwa ma swoje posadowienie w art. 286 § 1. kodeksu karnego: 

 

 

 

 

OSZUSTWO - przestępstwo polegające na doprowadzeniu innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym lub cudzym za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania jej błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Zamiarem sprawcy objęte jest uzyskanie korzyści majątkowej dla siebie lub dla kogoś innego.



Pojęcie rozporządzenia mieniem ma na gruncie prawa karnego autonomiczny charakter i nie może być utożsamiane z rozporządzeniem rzeczą w rozumieniu prawa cywilnego. Rozporządzeniem będzie każda dyspozycja pokrzywdzonego prowadząca do zmiany stanu majątkowego własnego lub innej osoby. Znamię niekorzystności nie jest równoznaczne z wystąpieniem szkody po stronie pokrzywdzonego.  O niekorzystności rozporządzenia można mówić już wtedy, gdy zmiana stanu majątkowego nosi zdecydowanie ujemny charakter, choć nie przejawia się w postaci konkretnego uszczerbku.

Wprowadzenie w błąd polega na podjęciu przez sprawcę zabiegów mających na celu wytworzenie w świadomości pokrzywdzonego nieprawdziwego obrazu rzeczywistości. Błąd może przejawiać się w postaci urojenia nieistniejącego faktu lub nieświadomości prawdziwego stanu rzeczy. Przedmiot błędu musi obiektywnie stanowić przyczynę dokonania rozporządzenia i powinien ściśle wiązać się z jego niekorzystnością. Zachowanie sprawcy może polegać na działaniu (nieprawdziwe zapewnienie o pewnych okolicznościach) lub zaniechaniu (zatajenie pewnych okoliczności). Sprawca wyzyskuje błąd, gdy wie o błędnym przekonaniu pokrzywdzonego co do określonego fragmentu rzeczywistości, ale nie czyni nic, by go z tego błędu wyprowadzić.

 

Wykorzystanie niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania zachodzi w każdym przypadku, gdy sprawca doprowadza do niekorzystnego rozporządzenia mieniem osobę, która nie jest w stanie rozeznać się w skutkach podejmowanej czynności z powodu wieku, upośledzenia psychicznego, odurzenia alkoholowego lub narkotycznego.



Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Oszustwo

Oszustwo jest więc przestępstwem i podlega ściganiu. Nie jest to jednak ważne z punktu widzenia interesów przewoźnika lub spedytora, których interes finansowy w efekcie jest zagrożony poprzez konieczność pokrycia szkody. Dzieje się tak dlatego, że ubezpieczyciele traktują przewoźników-oszustów za osoby, które działają na zlecenie spedytora lub przewoźnika, bądź w ich imieniu. A skoro oszustwo jest przestępstwem umyślnym, zakłady ubezpieczeń, widzą podstawę do odmówienia odszkodowania i co najgorsze, bazując na istniejącym niekorzystnym orzecznictwie sądów często ją stosują w praktyce.



Aby ustrzec się przed zleceniem przewozu towaru oszustowi lub przed otrzymaniem od oszusta zlecenia przewozu ważne jest zatem zrozumienie instytucji oszustwa, poznanie metod działania oszustów oraz wiedza jak się przed nim bronić.

 

Filmy na kanale You Tube:

Przewoźnik chce przewieźć Twój towar? Sprawdź, czy przypadkiem nie jest to ... oszust!

Oszuści i ich strategia.

Prawdziwi oszuści. O przewoźnikach, których celem nie jest przewożenie towarów.

Publikacje na blogu transportowym:

Oszustwa w transporcie. Metody stosowane przez oszustów przy wyłudzeniach towarów.

Oszustwo z „neutralizacją dokumentów” w tle. Jak można uniknąć wyłudzenia towaru?

Oszustwa transportowe. Oszust vs. Przewoźnicy - 2 : 0

Oszustwa transportowe. Oszust vs. Spedytorzy - 2 : 0

Wyłudzenia towarów. Cz. 1. Fałszywy przewoźnik - jak się przed nim ustrzec?

Wyłudzenia towarów. Cz. 2. Oszust to nie tylko fałszywy przewoźnik.

Poradniki (do pobrania):

Skuteczność metod weryfikacji podwykonawców. Analiza (nr 06 | styczeń 2021)

Oszustwa w transporcie. Metody stosowane przy wyłudzaniu towaru (nr 05 | wrzesień 2020)

Pędzik transportowy powoduje, że spedy-torzy do wykonania umów przewozu często zatrudniają przewoźników z „łapanek”.

W wielu przypadkach niesie to za sobą konsekwencje w postaci zaboru towaru przez osobę, której spedytor powierzy wykonanie przewozu. Osobą taką może być zarówno osoba podszywająca się pod przewoźnika, jak również przewoźnik, który istnieje i działa legalnie. 

"Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8." 

Kliknij na linki poniżej
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O OSZUSTWACH?
bottom of page